tr tr tr
kuvakollaasi
www.ilmanlaatu.fi Yhteystiedot ohje Linkit Palaute Sivukartta
palkki ilmanlaatu nyt tarkistetut mittaustulokset ilmanlaadun mittaaminen tietoa ilmansaasteista palkki
varjo
tr
tr tr tr
neliö Paikallinen
ilmanlaatu
tr
neliö Tiedontuottajat
tr
neliö Ylläpito
tr tr
tr Yhteystiedot › Tiedon tuottajat
tr Tiedontuottajat — ilmanlaadun mittausverkot, joiden tietoja on ilmanlaatuportaalissa
 
Etelä-Savon verkko, HSY:n verkko (pääkaupunkiseutu), Haminan verkko, Harjavallan verkko, Hämeenlinnan verkko, Ilmatieteen laitoksen verkko, Imatran verkko, Joensuun verkko, Jyväskylän verkko, Jämsän verkko, Kajaanin verkko, Kokkolan verkko, Kotkan verkko, Kouvolan verkko, Kuopion verkko, Lahden verkko, Lohjan verkko, Nesteen verkko, Oulun verkko, Pietarsaaren verkko, Porin verkko, Raahen verkko, Rauman verkko, SMEAR verkko, Seinäjoen verkko, Suupohjan verkko, Tampereen verkko, Turun verkko, Uudenmaan verkko, Vaasan verkko, Varkauden verkko, Äänekosken verkko
 
Etelä-Savon verkko
J.P. Pulkkisen Kalibrointi Ky
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
asiantuntija Juha Pulkkinen (015) 230712 jppkal(at)dlc.fi
    0400 447205  
HSY:n verkko (pääkaupunkiseutu)
HSY:n seutu- ja ympäristötieto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ilmansuojeluyksikön päällikkö Tarja Koskentalo (09) 15612358 tarja.koskentalo(at)hsy.fi
HSY:n ilmanlaadun asiantuntijat 050 3081063 jl_ilmanlaatupaivystaja(at)hsy.fi
Linkit
  Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu
Haminan verkko
Haminan kaupunki, ympäristötoimi
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristöpäällikkö Tapio Glumoff (05) 74910 tapio.glumoff(at)hamina.fi
    040 5119819  
Harjavallan verkko
Boliden Harjavalta Oy
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
Ympäristöpäällikkö Hanna-Leena Heikkilä 050 5649355 hanna-leena.heikkila(at)boliden.com
laboratoriopäällikkö Kai Wasén (02) 5358401 kai.wasen(at)boliden.com
    040 7160111  
Linkit
  Harjavallan kaupunki
Hämeenlinnan verkko
Hämeenlinnan kaupunki, Viranomaispalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Reijo Hemilä (03) 621 3760 reijo.hemila(at)hameenlinna.fi
    0400 712 830  
Ilmatieteen laitoksen verkko
Ilmatieteen laitos, havaintopalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
Jussi Paatero 0500 441560 jussi.paatero(at)fmi.fi
Linkit
  Tausta-alueiden ilmanlaadun seuranta
Imatran verkko
Imatran kaupunki, Imatran seudun ympäristötoimi
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelusuunnittelija Minna Ahlqvist 020 6174319 minna.ahlqvist(at)imatra.fi
ympäristönsuojelusuunnittelija Riikka Litmanen 020 6174301 riikka.litmanen(at)imatra.fi
Joensuun verkko
Joensuun kaupunki, Tekninen virasto,ympäristönsuojelu
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelupäällikkö Jari Leinonen (013) 2675497 jari.leinonen(at)jns.fi
    050 3768584  
Linkit
  Ilmanlaatu Joensuussa
Jyväskylän verkko
Jyväskylän kaupunki, Ympäristönsuojelupalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
valvontakemisti Timo Sahi (014) 2665184 timo.sahi(at)jkl.fi
Linkit
  Jyväskylän kaupungin ilmantarkkailu
Jämsän verkko
J.P. Pulkkisen Kalibrointi Ky
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
asiantuntija Juha Pulkkinen (015) 230712 jppkal(at)dlc.fi
    0400 447205  
Kajaanin verkko
Kajaanin kaupunki, ympäristönsuojelu
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
Paula Malinen (08) 6155597 paula.malinen(at)kajaani.fi
    044 7100597  
Linkit
  Kajaanin ilmanlaatu ja sää nyt
Kokkolan verkko
Kokkolan kaupunki, Ympäristöpalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristösuunnittelija Risto Koljonen (06) 8289308 risto.koljonen(at)kokkola.fi
    044 7809308  
Linkit
  Kokkolan kaupunki
Kotkan verkko
Kotkan kaupunki, ympäristökeskus
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Paula Vulkko 040 5265935 paula.vulkko(at)kotka.fi
ympäristökeskuksen päällikkö Eeva Linkola (05) 2344800 eeva.linkola(at)kotka.fi
ympäristöteknikko Timo Valkonen 044 702 4809 timo.valkonen(at)kotka.fi
Kouvolan verkko
J.P. Pulkkisen Kalibrointi Ky
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
asiantuntija Juha Pulkkinen (015) 230712 jppkal(at)dlc.fi
    0400 447205  
Kouvolan kaupunki, ympäristöpalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristöpäällikkö Hannu Friman 020 615 7900 hannu.friman(at)kouvola.fi
Linkit
  Kouvolan ympäristöpalvelut/ilmanlaatu
Kuopion verkko
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelutarkastaja Erkki Pärjälä 044 7182142 erkki.parjala(at)kuopio.fi
ympäristötarkastaja Mikko Sokura 044 7182 147 mikko.sokura(at)kuopio.fi
Linkit
  Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut
Lahden verkko
Lahden ympäristöpalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
mittausinsinööri Kaarina Kähäri 050 5391695 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
ympäristönsuojelutarkastaja Juha Alaluukas 050 5391697 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
ympäristönsuojelutarkastaja Johanna Saarola 050 5594085 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
Linkit
  Ilmansuojelu Lahden seudulla
Lohjan verkko
HSY:n seutu- ja ympäristötieto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
HSY:n ilmanlaadun asiantuntijat 050 3081063 jl_ilmanlaatupaivystaja(at)hsy.fi
Lohjan ympäristönsuojelutoimisto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristöpäällikkö Risto Murto (019) 3694476 risto.murto(at)lohja.fi
    050 5675911  
Linkit
  Lohjan ilmanlaadun valvonta
Nesteen verkko
Neste Oyj
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
Ympäristöasiantuntija Juha Heijari +358504580447 juha.heijari(at)neste.com
    +358504580447  
Oulun verkko
Oulun kaupunki, Oulun seudun ympäristötoimi
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Heikki Orava 044 703 6762 heikki.orava(at)ouka.fi
Satu Seppälä 044 703 6767 satu.seppala(at)ouka.fi
Matti Tynjälä 044 703 6763 matti.tynjala(at)ouka.fi
Linkit
  Oulun ilmanlaatu
Pietarsaaren verkko
Pietarsaaren kaupungin ympäristötoimisto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Ulla Lundell-Muittari (06) 7863324 ulla.lundell-muittari(at)jakobstad.fi
    044 7851324  
Ympäristönsuojelupäällikkö Elinor Slotte (06) 7863678 elinor.slotte(at)jakobstad.fi
    044 7851678  
Porin verkko
Porin kaupunki, ympäristövirasto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
vt. ilmansuojeluinsinööri Jari Lagerroos 044 7019235 jari.lagerroos(at)pori.fi
Ympäristötarkastaja Joni Mustonen 044 7010215 joni.mustonen(at)pori.fi
Linkit
  Porin kaupungin ilmantarkkailu
Raahen verkko
Raahen kaupunki, ympäristösuojelutoimisto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristösihteeri Anu Kiviniitty 044 4393633 anu.kiviniitty(at)raahe.fi
Ympäristösihteeri Jonna Partanen 040 1303810 jonna.partanen(at)raahe.fi
Rauman verkko
Ilmatieteen laitos, Asiantuntijapalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
tutkija Helena Saari 050 5895815 helena.saari(at)fmi.fi
Rauman kaupunki, tekninen virasto/ympäristönsuojelu
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelutarkastaja Raija Hakanen (02) 8344754 raija.hakanen(at)rauma.fi
    050 3804515  
Linkit
  Rauman kaupunki, tekninen virasto/ympäristönsuojelu
SMEAR verkko
Helsingin yliopisto, fysiikan laitos
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
O3 ja NOx Petri Keronen petri.keronen(at)helsinki.fi
Ilmatieteen laitos, Ilmanlaadun tutkimus
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
hiukkasmittaukset Risto Hillamo 050 5505778 risto.hillamo(at)fmi.fi
Linkit
  SMEAR verkko
Seinäjoen verkko
Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Tekniikan yksikkö
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
projektipäällikkö Eija Rintamäki 040 830 2404 eija.rintamaki(at)seamk.fi
Seinäjoen kaupunki, ympäristönsuojelu
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristöjohtaja Pirjo Korhonen (06) 4255717 etunimi.sukunimi(at)seinajoki.fi
    050 5811696  
Suupohjan verkko
Länsirannikon ympäristöyksikkö, Närpiön osasto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
miljö- och hälsoinspektör Maria Nylund (06) 2249752 maria.nylund(at)korsholm.fi
    050 5496046  
Tampereen verkko
Tampereen kaupunki, ympäristönsuojelu
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Ari Elsilä 050 5215149 ari.elsila(at)tampere.fi
Antti Venho antti.venho(at)tampere.fi
ympäristötarkastaja Milla Hilli-Lukkarinen 040 8004993 milla.hilli-lukkarinen(at)tampere.fi
Linkit
  Tampereen ilmanlaadun tarkkailu
  Tampereen kaupunki
Turun verkko
Turun kaupunki, Ympäristötoimiala
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
vs. ympäristötarkastaja Toni Mattila 050 342 4632 toni.mattila(at)turku.fi
ilmanlaadun mittausasiantuntija Miika Meretoja 050 554 6148 miika.meretoja(at)turku.fi
vs. ympäristötarkastaja Petra Sainisto 040 652 6055 petra.sainisto(at)turku.fi
Uudenmaan verkko
HSY:n seutu- ja ympäristötieto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ilmansuojeluyksikön päällikkö Tarja Koskentalo (09) 15612358 tarja.koskentalo(at)hsy.fi
HSY:n ilmanlaadun asiantuntijat 050 3081063 jl_ilmanlaatupaivystaja(at)hsy.fi
Vaasan verkko
Vaasan kaupunki, ympäristöosasto
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Steve Johnson (06) 3251201 steve.johnson(at)vaasa.fi
    040 7080224  
ympäristötarkastaja Esa Hirvijärvi (06) 3251176 esa.hirvijarvi(at)vaasa.fi
    040 7775176  
Linkit
  Ilmanlaadun seuranta Vaasassa
Varkauden verkko
J.P. Pulkkisen Kalibrointi Ky
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
asiantuntija Juha Pulkkinen (015) 230712 jppkal(at)dlc.fi
    0400 447205  
Keski-Savon ympäristötoimi
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelupäällikkö Karita Krooks 0400 165250 karita.krooks(at)varkaus.fi
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristönsuojelutarkastaja Erkki Pärjälä 044 7182142 erkki.parjala(at)kuopio.fi
ympäristötarkastaja Mikko Sokura 044 7182 147 mikko.sokura(at)kuopio.fi
Linkit
  Keski-Savon ympäristötoimi ympäristönsuojelu
Äänekosken verkko
Äänekosken kaupunki, ympäristönvalvonta
Nimike/vastuualue Henkilö Puhelin Sähköposti
ympäristötarkastaja Unto Huttunen 0400 893 683 unto.huttunen(at)aanekoski.fi
Vs.ympäristöpäällillö Jouni Kurkela 0206323315 jouni.kurkela(at)aanekoski.fi
Linkit
  Ilmanlaatu
 
 
Yhteystiedot perustuvat organisaatioiden antamiin tietoihin. Portaalin ylläpito ei vastaa tietojen oikeellisuudesta.
 
tr
alapalkki
tr