tr tr tr
kuvakollaasi
www.ilmanlaatu.fi Yhteystiedot ohje Linkit Palaute Sivukartta
palkki ilmanlaatu nyt tarkistetut mittaustulokset ilmanlaadun mittaaminen tietoa ilmansaasteista palkki
varjo
tr
tr tr tr
neliö Paikallinen
ilmanlaatu
tr
neliö Tiedontuottajat
tr
neliö Ylläpito
tr tr
tr Yhteystiedot › Paikallinen ilmanlaatu
tr Paikallinen ilmanlaatu — lisätietoa kuntien ilmanlaadusta
Espoo, Hamina, Harjavalta, Heinola, Helsinki, Hämeenlinna, Imatra, Inkoo, Joensuu, Jyväskylä, Jämsä, Kaarina, Kajaani, Kaskinen, Kerava, Kokkola, Kotka, Kouvola, Kristiinankaupunki, Kuopio, Lahti, Lappeenranta, Lohja, Luoto, Länsi-Turunmaa, Mikkeli, Naantali, Närpiö, Oulu, Pietarsaari, Pori, Raahe, Raisio, Rauma, Seinäjoki, Siilinjärvi, Tampere, Turku, Vaasa, Valkeakoski, Vantaa, Varkaus, Äänekoski, Taustailmanlaatu
 
Espoo
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
HSY:n seutu- ja ympäristötieto   (09) 15611 seututieto(at)hsy.fi
Linkit
  Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu
Hamina
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Haminan kaupunki, ympäristötoimi Tapio Glumoff (05) 74910 tapio.glumoff(at)hamina.fi
    040 5119819  
Harjavalta
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Harjavallan kaupunki Reijo Roininen 044 4325408 reijo.roininen(at)harjavalta.fi
Linkit
  Harjavalta
Heinola
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Heinolan ympäristötoimisto Jukka Inkilä (03) 8494361 jukka.inkila(at)heinola.fi
Linkit
  Heinolan ilmanlaatu ja sää nyt
  Heinolan ympäristötoimi, ilmanlaatu
Helsinki
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
HSY:n seutu- ja ympäristötieto   (09) 15611 seututieto(at)hsy.fi
Linkit
  Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu
Hämeenlinna
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Hämeenlinnan kaupunki, Viranomaispalvelut Reijo Hemilä (03) 621 3760 reijo.hemila(at)hameenlinna.fi
    0400 712 830  
Imatra
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Imatran kaupunki, Imatran seudun ympäristötoimi Minna Ahlqvist 020 6174319 minna.ahlqvist(at)imatra.fi
Imatran kaupunki, Imatran seudun ympäristötoimi Riikka Litmanen 020 6174301 riikka.litmanen(at)imatra.fi
Inkoo
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Inkoon kunta, Ympäristönsuojelulautakunta Patrik Skult (09) 295 151
Joensuu
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Joensuun kaupunki, Tekninen virasto,ympäristönsuojelu Jari Leinonen (013) 2675497 jari.leinonen(at)jns.fi
    050 3768584  
Linkit
  Ilmanlaatu Joensuussa
Jyväskylä
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Jyväskylän kaupunki, Ympäristötoimi Timo Sahi (014) 2665184 timo.sahi(at)jkl.fi
Linkit
  Jyväskylän kaupungin ilmantarkkailu
Jämsä
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Jämsän kaupunki Ympäristöpäällikkö . 020 6382424
    0400 243351  
Kaarina
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kaarinan kaupunki, Ympäristönsuojelu Jouni Saario (02) 5884820 jouni.saario(at)kaarina.fi
Kajaani
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kajaanin kaupunki, ympäristönsuojelu Paula Malinen (08) 6155597 paula.malinen(at)kajaani.fi
    044 7100597  
Linkit
  Kajaanin ilmanlaatu ja sää nyt
Kaskinen
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Länsirannikon ympäristöyksikkö, Närpiön osasto Maria Nylund (06) 2249752 maria.nylund(at)korsholm.fi
    050 5496046  
Kerava
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
HSY:n seutu- ja ympäristötieto   (09) 15611 seututieto(at)hsy.fi
Kokkola
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kokkolan kaupunki, Ympäristöpalvelut Risto Koljonen (06) 8289308 risto.koljonen(at)kokkola.fi
    044 7809308  
Kokkolan kaupunki, Ympäristöpalvelut Salla Karkkonen (044) 7809310 salla.karkkonen(at)kokkola.fi
    044 7809310  
Linkit
  Kokkolan kaupunki
Kotka
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kotkan kaupunki, ympäristökeskus Eija Värri (05) 2344804 eija.varri(at)kotka.fi
Kotkan kaupunki, ympäristökeskus Paula Vulkko 040 5265935 paula.vulkko(at)kotka.fi
Kotkan kaupunki, ympäristökeskus Timo Valkonen 044 702 4809 timo.valkonen(at)kotka.fi
Linkit
  Ilmanlaatu Kotkassa
Kouvola
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kouvolan kaupunki, ympäristöpalvelut Hannu Friman 020 615 7900 hannu.friman(at)kouvola.fi
Linkit
  Kouvolan ympäristöpalvelut/ilmanlaatu
Kristiinankaupunki
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Länsirannikon ympäristöyksikkö, Närpiön osasto Maria Nylund (06) 2249752 maria.nylund(at)korsholm.fi
    050 5496046  
Kuopio
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut Erkki Pärjälä 044 7182142 erkki.parjala(at)kuopio.fi
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut Mikko Sokura 044 7182 147 mikko.sokura(at)kuopio.fi
Linkit
  Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut
Lahti
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Lahden seudun ympäristöpalvelut Kaarina Kähäri 050 5391695 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
Lahden seudun ympäristöpalvelut Juha Alaluukas 050 5391697 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
Lahden seudun ympäristöpalvelut Johanna Saarola 050 5594085 etunimi.sukunimi(at)lahti.fi
Linkit
  Ilmansuojelu Lahden seudulla
Lappeenranta
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Lappeenrannan kaupunki, Lappeenrannan seudun ympäristötoimi Sara Piutunen 040 0817636 sara.piutunen(at)lappeenranta.fi
Imatran kaupunki, Imatran seudun ympäristötoimi Minna Ahlqvist 020 6174319 minna.ahlqvist(at)imatra.fi
Imatran kaupunki, Imatran seudun ympäristötoimi Riikka Litmanen 020 6174301 riikka.litmanen(at)imatra.fi
Linkit
  ekarjala/ilmanlaatu
Lohja
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Lohjan ympäristönsuojelutoimisto Risto Murto (019) 3694476 risto.murto(at)lohja.fi
    050 5675911  
Linkit
  Lohjan ilmanlaadun valvonta
Luoto
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Pietarsaaren kaupungin ympäristötoimisto Curt Nyman (06) 7863775 curt.nyman(at)pietarsaari.fi
    044 7851775  
Länsi-Turunmaa
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Paraisten kaupunki / Ympäristönsuojeluyksikkö Carl-Sture Österman 044 458 5927 carl-sture.osterman(at)parainen.fi
Mikkeli
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Mikkelin kaupunki, Ympäristöpalvelut Marita Savo 044 7944702
Naantali
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Naantalin kaupunki Marjut Taipaleenmäki (02) 4345312 marjut.taipaleenmaki(at)naantali.fi
    050 3390535  
Närpiö
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Länsirannikon ympäristöyksikkö, Närpiön osasto Maria Nylund (06) 2249752 maria.nylund(at)korsholm.fi
    050 5496046  
Oulu
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Oulun kaupunki, Oulun seudun ympäristötoimi Heikki Orava 044 703 6762 heikki.orava(at)ouka.fi
Oulun kaupunki, Oulun seudun ympäristötoimi Satu Seppälä 044 703 6767 satu.seppala(at)ouka.fi
Linkit
  Oulun ilmanlaatu
Pietarsaari
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Pietarsaaren kaupungin ympäristötoimisto Curt Nyman (06) 7863775 curt.nyman(at)pietarsaari.fi
    044 7851775  
Pori
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Porin kaupunki, ympäristövirasto Jari Lampinen 044 7011218 jari.lampinen(at)pori.fi
Linkit
  Porin kaupungin ilmantarkkailu
Raahe
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Raahen kaupunki, ympäristösuojelutoimisto Anu Kiviniitty 044 4393633 anu.kiviniitty(at)raahe.fi
Raahen kaupunki, ympäristösuojelutoimisto Jonna Partanen 044 439 3633 jonna.partanen(at)raahe.fi
Linkit
  Ilmanlaadun valvonta Raahessa
Raisio
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Raision kaupunki, tekninen keskus Kirsi Anttila 044 7972211 kirsi.anttila(at)raisio.fi
Rauma
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Ilmatieteen laitos, Asiantuntijapalvelut Helena Saari 050 5895815 helena.saari(at)fmi.fi
Linkit
  Rauman kaupunki, tekninen virasto/ympäristönsuojelu
Seinäjoki
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Seinäjoen kaupunki, ympäristönsuojelu Pirjo Korhonen (06) 4255717 etunimi.sukunimi(at)seinajoki.fi
    050 5811696  
Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Tekniikan yksikkö Eija Rintamäki 040 830 2404 eija.rintamaki(at)seamk.fi
Linkit
  Seinäjoen kaupunki ympäristönsuojelu
Siilinjärvi
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut Mikko Sokura 044 7182 147 mikko.sokura(at)kuopio.fi
Tampere
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Tampereen kaupunki, ympäristönsuojelu Ari Elsilä 050 5215149 ari.elsila(at)tampere.fi
Linkit
  Tampereen ilmanlaadun tarkkailu
Turku
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Turun kaupunki, Ympäristötoimiala Miika Meretoja 050 554 6148 miika.meretoja(at)turku.fi
Turun kaupunki, Ympäristötoimiala Toni Mattila 050 3424632 toni.mattila(at)turku.fi
Vaasa
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Vaasan kaupunki, ympäristöosasto Steve Johnson (06) 3251201 steve.johnson(at)vaasa.fi
    040 7080224  
Linkit
  Ilmanlaadun seuranta Vaasassa
Valkeakoski
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Valkeakosken kaupunki, ympäristöpalvelut Heini Tanskanen 040 3357413 heini.tanskanen(at)valkeakoski.fi
Vantaa
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
HSY:n seutu- ja ympäristötieto   (09) 15611 seututieto(at)hsy.fi
Linkit
  Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu
Varkaus
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Kuopion kaupunki, alueelliset ympäristönsuojelupalvelut Erkki Pärjälä 044 7182142 erkki.parjala(at)kuopio.fi
Keski-Savon ympäristötoimi Karita Krooks (017) 5794560 karita.krooks(at)varkaus.fi
Linkit
  Varkauden kaupungin ilmanlaadun seuranta
Äänekoski
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Äänekosken kaupunki, ympäristönvalvonta Unto Huttunen 0400 893 683 unto.huttunen(at)aanekoski.fi
Äänekosken kaupunki, ympäristönvalvonta Jouni Kurkela 0400 545 346 jouni.kurkela(at)aanekoski.fi
Linkit
  Ilmanlaatu
Taustailmanlaatu
(Hämeenlinna, Ilomantsi, Inari, Jokioinen, Kuusamo, Länsi-Turunmaa, Muonio, Utsjoki, Virolahti, Ähtäri)
Organisaatio Henkilö Puhelin Sähköposti
Ilmatieteen laitos Jussi Paatero 0500441560 jussi.paatero(at)fmi.fi
 
 
Yhteystiedot perustuvat organisaatioiden antamiin tietoihin. Portaalin ylläpito ei vastaa tietojen oikeellisuudesta.
 
sivun alkuun
 
tr
alapalkki
tr